11 gjëra që duhet të dini për HERMES

View Gallery
4 Photos
11 gjëra që duhet të dini për HERMES
Hermes

11 gjëra që duhet të dini për HERMES
Hermes Street Style

11 gjëra që duhet të dini për HERMES
Shalli Hermes

11 gjëra që duhet të dini për HERMES
Canta Hermes

Historia e kutisë portokalli, nga një trashëgimi familjare tek një ikonë mode: BORDO sjell 11 fakte rreth markës së njohur franceze Hermes. Shtëpia e modës Hermes lindi fillimisht si një dyqan i thjeshtë, që shiste veshje, e më pas u orientua drejt aksesorëve të lëkurës. Dy janë çanta ikonë të Hermes: Kelly dhe Birkin. Çanta Kelly u kthye në ikonë në vitet ’30, derisa u përjetësua në krahët e Grace Kelly. Ndërsa Birkin u dizenjua nga stilisti Jean-Louis Dumas. Gjatë një udhëtimi Paris-Londër, ai takoi aktoren franceze Jane Birkin, e cila i tregoi se sa e vështirë ishte të gjente një çantë që t’i bënte punë, duhet të ishte: femërore, komode dhe e madhe. Dumas krijoi atë çantë që më pas u bë modeli mitik. Kostoja bazë e të dy modeleve 5000 euro.

Shalli Hermes1) EMRI

Thierry Hermes është krijuesi i perandorisë së modës, por emri Hermes vjen nga perëndia greke.

2) SHTËPIA

Githçka nisi plot 177 vjet më parë në një dyqan artizanal, i cili krijonte pajime prej lëkure.

3) DYQANET

Kjo është marka më luksoze në botë e aksesorëve, të cilën sot mund të gjesh në plot 315 dyqane.

4) KAFENE

Dyqani Hermes i Parisit i cili ndodhet në rrugën Sèvres ka një kafene dhe një librari në brendësi.

5) BLERJET ONLINE

Hermès ka qenë ndër të para marka luksi e cila ka lançuar blerjet online përmes portalit në 2001.

Cantat KELLY dhe BIRKIN6) KELLY dhe BIRKIN

Këto janë çanta më të famshme të frymëzara respektivisht nga aktoret Grace Kelly e Jane Birkin.

7) KUTIA PORTOKALLI

Ato ishin fillimisht ngjyrë kremi, por u kthyen në Portkalli gjatë luftës për mungesë materiali.

8) GAMA

Në 1994 Hermès merr një ‘oscar’ për çantat e famshme portokalli që sot arrijnë në 188 syresh.

9) SHALLI

A e dinit që fija që nevojitet për 1 mijë shalle Hermès është e njëjtë me distancës Tokë – Hënë.

10) BIZNESI FAMILJAR

Pierre Alexis Dumas është drejtor artistik i kompanisë dhe i përket 6 brezave të familjes Hermes.

11) FILANTROPIA

Fondacioni Hermes nxit promovimin e produkteve tradicionale artizanale dhe mbron amjentin.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.