100 vjet buzëkuq

Festojmë 100-vjetorin e një marrëdhënieje intime mes buzëkuqit dhe femrës. Dikur një ‘mëkat’ joshës, sot aksesori që nuk mungon në çantën e çdo gruaje.

Vetëm pas plot 100 vjetësh, ky objekt i vogël arriti të kthehet në dashurinë e çdo gruaje. Dikur pluhur, me aromë të keqe, pa shkëlqyes dhe shpesh helmues, e kuqja e purpurt arriti të ‘kyçet’ në një kapsulë të cilës arriti t’i mbijetojë për 1 shekull. Derisa u akomodua pa grimë dyshimi në çdo çantë të tejmbushur gruaje, nuk ka qenë e lehtë që buzëkuqi, aksesori i preferuar femëror, të pranohet lehtë nga shoqëria. Shpesh i paragjykuar si tundues, e deri i dënueshëm nga kisha, tubi cilindrik sa një gishtëz sot është ikona e pandashme e modës, duke ju përshtatur çdo tendence që sugjerojnë stilistët.

Që nga agimi i kohërave parahistorike, njerëzit e kanë pasur të nevojshme të dallonin nga të tjerët. Në fillim veshjet, këpucët, bizhuteritë e në fund kozmetika ishin finishi dhe starti i një epokë ku fytyra do të kthehej në elementin identifikues të pamjes humane. E në fakt, e kuqja nuk ishte aspak rastësore; gjahtarët pikturonin lëkurën e tyre me gjak para se të nisnin gjahun, priftërinjtë zbukuronin veten për të nderuar zotat dhe besimet e tyre. Kjo bojatisje e pashkak nuk ishte as më shumë, as më pak, veçse një përkujdesje për veten para një shëmbëlltyre të përsosur e cila kërkonte vëmendje. Por, kur buzëkuqi u shfaq si objekt tërësisht femëror, kjo e bëri atë akoma më të rëndësishëm në marrëdhëniet mes dy sekseve.

Origjina e të kuqes ‘u vidhej’ frutave, aq sa në Lindjen e Mesme kultivoheshin bimë enkas për buzëkuq, ndërsa gratë e Mesopotamisë bluanin gurët e çmuar për të nxjerrë ngjyrën e dëshiruar. Në Egjiptin e Lashtë, familja mbretërore dhe klerikët zbuluan formën më të përsosur të buzëkuqit tek një insekti i cili ‘fshihte” të kuqen aq të dëshiruar për buzët e Kleopatrës.

Buzëkuqi në formën më prehistorike arriti deri në Europën mesjetare, kur edhe u ndalua nga kisha, pasi cilësohej “mishërim i djallit”. E në fakt, asokohe buzëkuqi ishte pjesë e aksesorëve të kozmetikës së aktorëve dhe prostitutave. Në shekullin e 16, Mbretëresha Elizabeta I e riktheu sërish këtë aksesor, ndoshta për të thyer zbehtësinë e fytyrave të asaj kohe të mbytura nga pudra, duke u dhënë ngjyrë përmes të kuqes. Ky aksesor kaq i dashur ju mohua shumë femrave në vitin 1700, kur Parlamenti britanik miratoi një ligj i cili theksonte se, “çdo burrë ka të drejtë të anulojë martesën nëse një grua vendos buzëkuq para dasmës”.

GuerlaineVetëm në 1915, Maurice Levy shpiku i pari tubin cilindrik të buzëkuqit. Fill pas kësaj, kompani si: ‘Guerlain’, ‘Elizabeth Arden’, ‘Helena Rubenstein’ dhe ‘Max Factor’ krijuan buzëkuqet e parë. Fillimshekullin e 20-të, ngjyra tentoi drejt të kuqes së errët, derisa në 1930 Elizabeth Arden propozoi ngjyra të ndryshme buzëkuqesh. Baza e buzëkuqit cilindrik ishte dylli, vaji, zbutës dhe pigment. Ato përgatiteshin fillimisht me tru lope, dhjami i të cilit ishte i lirë, përmbante vitaminë E ose aloe vera, që shërben si shkëlqyes. Me kalimin e kohës gama ka shkuar nga kombinimi i bimëve dhe produkteve shtazore, tek mineralet dhe produktet kozmetike. Por, siç ka evoluar moda, edhe trendi i makijazhit evoluoi, saqë buzëkuqi nisi të prodhohej në ngjyra të tjera, por edhe me përbërës të tjerë. Shumica prej tyre përmbajnë dyllë, vaj, yndyrë, zbutës e pigment.

Në vitet 1950 Marilyn Monroe dhe Elizabeth Taylor mitizuan buzëkuqin, ndërsa 10 vjet më pas lëvizja ‘Punk’ tentoi drejt buzëkuqit vjollcë, derisa në 1980 Madonna u shfaq me ‘të kuqen ruse’ gjatë turneut botëror “Like a Virgin”. Sot, në shekullin e 21 nuk ka dyshim se është aksesori që nuk mungon në çdo çantë gruaje, duke u reklamuar nga Lady Gaga, Taylor Swift, Rihanna, Beyonce, sepse siç thuhet sot, pa buzëkuq një grua nuk mund të duket seksi.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *