Të dielën akrepat 60 minuta pas, por çfarë ndodh tjetër?

Çdo vit pyesim veten nëse ka kuptim ndryshimi i orës, si për jetën, shëndetin apo ekonominë. Rodolfo Costa, profesor i Gjenetikës në Universitetin, pohon se në fakt ndryshimi i orës varet nga niveli i industrializimit. Andaj ju sjellim disa informacione, pasi nga e diela e datës 25 tetor, ora shkon 60 minuta pas. Po a ndikon ndryshimi i orës në jetën tonë? Rodolfo Costa shpjegon se nga ndryshimi i orës mund të fitojmë kohë nga muaji mars deri në tetor, plot një orë dritë natyrore, e rrjedhimisht kursim energjie elektrike. Në seancën dëgjimore të Parlamentin Evropian në mars 2015, kostoja vjetore e kujdesit shëndetësor për shkak të ndryshimit të orës llogarritet një kursim i cili arrin 1% e GDP-së së vendeve të kontinentit, ose 131 miliardë euro.

Por ndryshimi i orës, sipas një studimi në Suedi, rrit infarktin e miokardit. Pse ndodh kjo? Sepse  artificialisht ndryshimi i orës fizike, shkon ‘kundër’ orës tonë të brendshme kardiake që është sinkronizuar me rritmin e lindjes dhe perëndimit të diellit, duke na lejuar të marrim më të mirën për trupin tonë. Ndryshimi sjell shqetësime me sëmundjet kronike, si zemra apo diabeti.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *