Tirana 9 ditë kryeqyteti i kinemasë

Rikthehet Tirana Internation Film Festival. Edicioni i 13-të i të cilit nis më 28 tetor, sjell jo vetëm vëmendje maksimale ndaj ekranit të madh perms produksioneve, por edhe një agjendë me plot 110 produksione vendase e ndërkombëtare, e cila do të startojë me filmin ‘Burrneshat’ nga Laura Bispuri. 110 filmat pjesëmarrës para se të vinin në TIFF kanë prekur kinematë dhe publikun e Kanës, Berlinit, Venecias dhe Karlovi Varit. Hollywood Foreign Press Association e ka renditur Tirana International Film Festival mes 102 Festivaleve më të rëndësishme botërore për vitet 2015-2016. Një vëmendje e veçantë do t’i kushtohet një  prej personaliteteve të kinemasë  italiane dhe botërore si Pier Paolo Pasolini në “Pasolini Day”.  Programi special i TIFF do të shfaqen në kinematë “Millenium dhe “Agimi” duke nisur nga “Life is short”, “Dokutiff”, “Women to women” si edhe “Marubi films”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *