Si të ndërtoni një shtëpi Hobbit me vetëm… 5 000$ 0

Simon Dale, me ndihmën e babait të tij, vetëm me punim me dorë ka ndërtuar një shtëpi njësoj si ajo e Hobbit-ëve në sagën “Lords of thë Rings”, me ipakt të ulët në ambient në pyjet në perëndim të Uellsit.

Eko-shtëpija, që u ngrit nga një vrimë balte në tokë dhe kërkoi tre muaj për t’u përfunduar, kushtoi vetëm 5 000 dollarë duke treguar se nuk është e domosdoshme të jeni të diplomuar në shkollë të arkitekturës për të realizuar diçka të bukur, dhe as të shpenzoni shumë para.

Shtëpia është e ndërtuar nga materiale lokale dhe natyrore, me një qëllim për të pasur sa më pak të jetë e mundur ndikim në mjedis. Suva gëlqereje është për të izoluar muret e brendshme, që ofron një zgjidhje të këndëshme dhe më të gjelbër se sa përdorimi i çimentos.

Copa druri janë përdorur për parketin, një sobë me dru është instaluar për të ngrohur shtëpinë, ndërsa frigoriferi ftoh nëpërmjet ajrit të freskët nëntokësor.

Një çati qendrore prej xhami lejon dritën natyrale të depërtojë në të gjithë eko-shtëpinë, ndërsa panelet diellore përdoren për të gjeneruar energji elektrike. Uji pompohet nga një burim aty pranë, ndërsa uji i shiut mblidhet nga çatia për tu përdorur për kopshtin.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *