Revolucion në Eurovizion: Ja si do votohet nga ky edicion 0 50

Rregullorja e Festivalit Europian të Këngës do të pësojë një ndryshim rrënjësor duke nisur nga ky edicion.

Eurovizion ka ndryshuar rregullar e votimit për herë të parë në 40 vitet e fundit.

Në të shkuarën, vota e publikut dhe vota e jurisë kombinoheshin së bashku për të nxjerrë rezultatin e dhënë nga çdo vend.

Një përfaqësues i çdo vendi europian më pas lexonte rezultatet.

Por tani përfaqësuesi i çdo vendi do të lexojë vetëm votën e dhënë nga juria, e cila bëhet publike dhe pasi të jepen rezultatet e jurisë profesionale, shtohen votat e publikut.

Prezantuesi i festivalit nis të lexojë më pas shumën totale që ka marrë çdo këngëtar ose grup, duke nisur nga ai që ka marrë më pak pikë deri tek fituesi.

Kjo garanton që fituesi nuk do mësohet deri në momentin final, duke i dhënë më shumë tension garës.

Jo vetëm kaq, por tanimë nuk do kemi mundësi të mësojmë se cili shtet na ka dhënë më pak pikë ose më shumë.

Shqipëria përfaqësohet në festivalin e radhës nga Eneda Tarifa dhe festivali këtë vit do të mbahet në Stokholm në 14 maj.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *