10 ushqime antistres 0 85

Ushqimi është një nga kënaqësitë më të mëdha të jetës. Nëse të ngrënit keq është i dëmshëm, është po aq e vërtetë gjithashtu se shqetësime si ankthi, depresioni dhe stresi mund të luftohen edhe në tavolinë.  Janë të shumtë ekspertët që vitet e fundit kanë evokuar se ushqimi i duhur është eliksir i një jete të shëndetshme.

Një prej tyre, studiuesja britanike, Charlotte Watts ka shkruar edhe një libër, “The de-stress effect”, ku flet për dekalogun  e ushqimeve antistres,  përfshirë disa ushqime të mahnitshme, të tilla si hudhër dhe çokollatë e errët, por edhe selino, kamomil, lakër, vaj ulliri, vaj peshku, arra dhe manaferra. Ekspertja shpjegon, për çdo produkt, cilat janë elementet që e bëjnë atë një mburojë kundër ankthit dhe tendosjes që vjen nga jeta frenetike. Ja 10 ushqime që luftojnë stresin:

1. Çokollata e zeze
2. Selino
3. Kamomili
4. Jamball
5. Lakër
6. Hudhër
7. Vaj ulliri
8. Peshk
9. Fruta e pylli
10. Arra

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *