Vetitë kuruese të vajit të arrës së kokosit 0 198

Vaji i arrës së kokosit ushqen flokët, lëkurën, limiton mbipeshën si dhe është i mirë në gatim… më poshtë do të gjeni disa nga vetitë e këtij vaji bio të këshilluar nga ekspertët.Vaji i arrës së kokosit është i mirë në gatim

Përveç se i jep një shije ekzotike pjatës, vaji i arrës së kokosit ekstra i virgjër duron temperatuart e larta. Ai nuk shpërbëhet nën rritjen temperaturës, nuk i humbet aftësitë kuruese dhe nuk bëhet toksik. Për shembull, në gatim është më i mirë se sa vaji i ullirit. Por nga ana tjetër nuk ka shumë vlera ushqyese.

Vaji i arrës së kokosit limiton mbipeshën

Nëse konsumohet në sasi të vogla, vaji i arrës së kokosit nuk të shëndosh, por kjudes mos e teproni, në fund të fundit është një vaj. Thuhet që nuk nxit peshën për shakak të pranisë së acideve ydyrore të ngopura që digjen shpejtë.

Vaji i arrës së kokosit ushqen lëkurën

Si çdo vaj tjetër bimor i cilësisë së mirë, vaji i arrës së kokosit çlodh lëkurën dhe mundëson vendosjen e një kohezioni më të mirë mes qelizave. Nuk lejon që uji të avullojë nga epiderma duke ruajtuar hidratimin dhe nuk lejon mikrobet të hyjnë.

Vaji i arrës së kokosit ushqen flokët

Vaji i arrës së kokosit rivendos kohezionin mes shkallëve të flokëve. Vërrjemë një efekt përforcues, ai ristrukturon pjesën e jashtme të fibrës kapilare.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *