Shtetet që u kualifikuan në finalen e Eurosong!

Është mbyllur gjysmëfinalja e parë e Eurovisionit, ku konkuruan 18 shtete dhe vetëm 10 prej arritën të kualifikoheshin për në finale, e cila do të mbahet në datën 14 maj në skenën e madhe të Ericsson Globe në Stokholm, Suedi. Kënga pretendente për të fituar deri tani është ajo e Rusisë “You are the only one”, e cila këndohet nga Sergey Lazarev.
Ndërkohë që përfaqësuesja e Shqipërisë, Eneda Tarifa do të performojë me “Fairytale” në gjysmëfinalen e dytë të 12 majit, ku do të performojë e 17-ta.
10 shtetet që u vlerësuan për performancat më të mira janë:

  • Azerbaixhani – ‘Miracle’, Samra
  • Rusia – ‘You are the only one’, Sergey Lazarev
  • Hollanda – ‘Slow Down’, Dowue Bob
  • Hungaria – ‘Pioneer’, Freddie
  • Kroacia – ‘Lighthouse’, Nina Kraljic
  • Austria – ‘Loin d’ici’, ZOË
  • Armenia – ‘Lovewave’, Iveta Mukuchyan
  • Republika Çeke – ‘I Stand’, Gabriela Gunčíková
  • Qipro – ‘Alter Ego’, Minus One
  • Malta – ‘Walk on Water’, Ira Losco
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *