“Bunker”, një film me fokus vitet 80’

Filmi “Bunker” me regjisor Kastriot Hasa dhe producent Saimer Zeneli dhe Gjergj Trola ka përfunduar xhirimet në Divjakë. Filmi ka në fokus vitet 80. Përsa i përket fotografisë është kujdesur drejtori Andrew Parke nga Amerika. Një pjesë e stafit që kanë punuar për filmin me metrazh të gjatë “Bunker” janë nga jashtë, ndërkohë që kasta e aktorëve është shqiptarë.
Frida (që intepretohet nga Enxhi Cuku) një vajzë nga një familje e mirë nga Lushnja dashurohet me një djalë nga Tirana gjatë qëndrimit te tezja e saj. Arturi (që luhet nga Kristi Baci) internohet padrejtësisht me familjen e tij në Lushnje. Dashuria e tyre është e pamundur, pasi familja ka vendosur të martojë Fridën me operativin. Dhe pse operativi e tradhëton, abuzon me detyrën e tij Frida sërisht nuk mundet dot të prish fejesën, pasi familja nuk e toleron. Frida takohet me Arturin në bunker për t’i dhënë lamtumirën, pasi Arturi do të arratiset. Ate natë ngjizet një femijë dhe në ndarje operativi shfaqet te hyrja e bunkerit. Fillon një përplasje midis të treve. Arturi vdes, Ndërsa Frida vajton derisa shfaqet një mik i Arturit dhe plagos operativin. Tashmë çdo gjë ka marr fund. Kanë kaluar 8 vite dhe Frida kthehet tashmë e ndryshuar nga Amerika me djalin e saj.
Filmi është në gjuhën shqipe, por ka trajtur edhe dialogje në anglisht. Ndërkohë që pritet të dal në kinema vitin tjetër.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *