100 mld e para! Ja ndërtesat më të bukura dhe të shtrenjta në botë 0 246

Duke marrë shembullin e Dubait shumë vende të tjera po investojnë në ndertesa gjigande dhe luksoze duke investuar shumë para. Përveç estetikës një rëndësi e madhe i jepet numrit të kateve, për të maksimizuar fitimin. Por më e shtrenjta në faktë është një xhami, ajo e Mekës. Këto janë disa prej ndërtesave më të bukura dhe të shtrenjta në botë. Nga Burj Khalifa te Xhamia e Mekës, shihni cilat janë ato:

20.Petronas Twin Towers, Kuala Lumpur-1,16 mld dollarë

19. Burj Khalifa, Dubai-1,5 mld dollarë

18. Wembley Stadium, London-1,5 mld dollarë

17. Yankee Stadium, New York-1,5 mld dollarë

16. European Central Bank, Frankfurt-1,5 mld dollarë

15. Bellagio, Las Vegas-1,6 mld dollarë

14. Taipei 101, Taiwan-1,8 mld dollarë

13. The Palazzo, Las Vegas-1,8 mld dollarë

12. Antilla, Mumbai-2 mld dollarë

11. Princess Tower, Dubai-2,17 mld dollarë

10. The Venetian Macao, Macau-2,4 mld dollarë

9. City of Dreams, Macau-2,4 mld dollarë

8. Wynn Resort, Las Vegas-2,7 mld dollarë

7. Emirates Palace, Abu Dhabi-3 mld dollarë

6. One World Trade Centre, Manhattan-3,8 mld dollarë

5. The Cosmopolitan, Las Vegas-3,9 mld dollarë

4. Marina Bay Sands, Singapore-5,5 mld dollarë

3. Resorts World Sentosa, Singapore-6,59 mld dollarë

2. Abraj Al Bait, Mecca-15 mld dollarë

1. Al-Haram Mosque, Mecca-100 mld dollarë./ BORDO

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *