Vendet që meritojnë më shumë turistë, “National Geographic” rendit Shqipërinë 0 166

National Geographic ka bërë një reportazh ku rendit 10 vende që sipas saj meritojnë më shumë turistë.

Mes tyre është edhe Shqipëria.

Ja çfarë shkruan NG për Shqipërinë: “Në Shqipëri mund të shijoni bukurinë e detit Adriatik dhe Jon, së bashku me amfiteatrët greko-romakë, kishat karakteristike dhe rërën e pastër që gjendet në bregdet. Shqipëria prej dekadash është ndër vendet më pak të vizituara në rajon, por sigurisht që ajo meriton shumë më shumë. Shkak i turizmit të pakët është edhe mbajtja nën diktaturën e egër të Enver Hoxhës për dekada të tëra. Arsyet përse duhet bizituar? Një familje mund të flejë me 25 dollarë natë, të shijojë ushqim të mirë dhe të lirë dhe të shijojë një plazh të magjishëm”.

Ja 10 vendet që duhet të kenë më shumë turistë sipas NG:

Armenia

Nikaragua

Nepali

Irani

Kosova

Uzbekistan

Shqipëria

Timor-Leste

Gjeorgjia

Tunizia/ BORDO

Reportazhi

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *