Kriminelëve seksualë i ndalohet të luajnë… Pokemon Go! 0 117

Guvernatori i shtetit të Nju Jorkut, Andrew Cuomo, iu drejtua dje shërbimeve të lirimit me kusht që të ndalojnë për 3 000 kriminelë seksual të skeduar që të luajnë lojën “Pokemon Go” për të mbrojtur fëmijët e Nju Jorkut.

“Loja e zhvilluar nga kompania amerikane “Niantic” dhe e shkarkuar më shumë se 75 milionë herë, është në fakt, shumë e pëlqyer nga publiku i ri dhe mundëson lokalizimin e lojtarëve të tjerë, ky element mund ta shndërrojë në një mjet për predatorët seksualë”, sipas guvernatorit.

“Pra, Andrew Cuomo i ka kërkuar departamentit të burgjeve dhe të lirimit me kusht të ndalojë ‘Pokemon Go’ për personat e dënuar për krime me karakter seksual që kanë shlyer dënimin por vazhdojnë të mbeten të skeduar”, sipas një komunikate të publikuar të hënën.

Ai i ka kërkuar gjithashtu “Niantic”-ut që të pengojë këta ish-kriminelë seksualë të luajnë me lojën më popullore të momentit. Loja konsiston në kapjen e disa krijesave virtuale që kamerat e telefonave shfaqin rreth lojtarit.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *