Në verë konsumoni vetëm frutat dhe perimet e stinës 0 338

Temperaturat e larta, stina e verës ju ka vendosur në mendime se çfarë të hani ?! Ja disa prej mënyrave sesi të shfrytëzoni frutat dhe perimet e stinës për t’u ushqyer shëndetshëm dhe të jeni plot energji.

Ujë i aromatizuar-Hidh një bustinë me çaj në një shishe me ujë, vendose në frigorifer dhe lërë për një natë. Pas kësaj do të keni një pije natyrale e të freskët. Provo aroma frutash si pjeshkë apo fruta në ngjyrë të kuqe.

Mëngjes i shpejtë-Vapa të heq dëshirën për të pirë lëngjë të ngrohta? Në mëngjes, zëvëndësojë kafën e zakonshme me një jogurt, duke perzjere me fruta të ndryshme

Hidratim ok-Frutat dhe perimet përmbajnë sasi të mëdha vitaminash, që tentojnë të pasurojnë metabolizmin me energji. Krijo një miks përgatitjesh me fruta e perime për të pirë gjatë mesditës apo pasdites.

Frutat e stinës- Është koha e frutit të shalqirit dhe pjepërit, fruta që janë të pasura me ujë. Për mengjesin e fëmijëve të vegjël mund të përgatisni fruta të tilla.

Energjia në majë-Përpara brumërave mësohuni të hani sallatëra jeshile. Shto edhe frutat e sezonit edhe kjo të ndihmon edhe për lëkurën.

Suko natyrale-Kujdes nga konsumimi i sukove natyralë, me përmbajtje të lartë sheqeri, që janë në gjëndje të dëmtojnë smaltin e dhëmbëve. Përpiquni të bëni fruta të freskëta si suko natyrale.

 Embëlsirat e ngjyrosura- Zëvëndësoni ëmbelsirat me fruta dhe perime bashkë dhe ushqehuni me fruta e perime miks, me shijë të shumëllojshme.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *