Robert Redford: Intelektuali i pashtershëm në mendjen e bukurosheve të Hollywood 0 126

Model flokësh prej sërfisti, buzëqeshje ultra të bardhë, pamje atletike… ky personazh feminist nga koka te këmbët quhet Robert Redford. Por mos u gaboni, aktori legjendar dhe kineast nuk është vetëm fizik. Ai është gjithashtu një njeri me vlera.

Qoftë në jetën e tij private diskrete ku numëron vetëm dy martes. Të parën me Lola Van Wagenen (1958-1985) dhe të dytën me Sibylle Szaggars që zgjat që prej 2009. Në kërkimet e tij të së vërtetës politike dhe sociale, ku filmografia e tij e tradhëton, me xhirime të gjata si “Spy Game” i Tony Scott (2001) apo “Truth” i James Vanderbilt (@015). Aktori është një njeri besnik. Asnjëherë nuk duket se largohet nga parimet e tij.

Robert Redford ka ditur ta bëjë sexy politikën në ekranin e madh, shumë më parë se Brad Pitt të cilin ai fillimisht e ka filmuar në “A River Runs Through It” (1992). Një fakt që as Meryl Streep dhe as Barbra Streisand të cilën e joshi në dy filmat e suksesshëm të Sydney Pollack “Out of Africa” dhe “The Way We Were” (1973) nuk mund të thonë të kundërtën. Për kënaqësinë e syve, por jo vetëm, një rikthim në jetën dhe karrierën e një ikone që feston sot 80-vjetorin.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *