Thesari i fshehtë i mjaltit! 0

Mjalti, për shekuj me radhë është njohur si një thesar që përmban vlera të fshehura ushqyese dhe kuruese. Super – fuqitë e mjaltit kontribuojnë  me përfitimet e tij shëndetësore duke mbrojtur  gjithë trupin. Një lugë mjaltë i papërpunuar përmban 64 kalori, është pa yndyrë, dhe ka kolesterol të lirë. Përbërja e tij është afërsisht 80 % karbohidrate, 18 % ujë dhe 2 % vitamina, minerale dhe aminoacide. Mjalti është i ëmbël por mund të jetë i egër për fëmijët. Bakteret që gjenden në papastërtitë dhe pluhuri, të cilat mund të infektojnë mjaltin, mund të çojë në botulizmi foshnjore për të prodhuar toksina brenda trupit që mund të shkaktojnë dobësi të muskujve dhe të frymëmarrjes me probleme. Mjekët rekomandojnë të prisni 12 muaj për tu dhëne foshnjave mjaltë. Konsumi është i sigurt për të rriturit dhe fëmijët, pasi ata kanë një  sistem të pjekur i cili ndihmon në tretjen e ushqimit dhe mund të trajtojë bakteret.

1-Lehtëson alergjitë.

Efektet anti-inflamatore që ka mjalti mund të zvogëlojë alergjitë sezonale. E vërteta është se mjalti vepron si një vaksinë natyrore. Ai përmban sasi të vogla të polenit, të cilat nëse trupi është i ekspozuar ndaj sasive të vogla të tij, ai mund të shkaktojë një përgjigje imune që prodhon antitrupa në polen.

2-Energji natyrore.

Mjalti është një burim i shkëlqyer i energjisë natyrore në vetëm 17 gram të karbohidrateve . Ky sheqer i papërpunuar fruktozë dhe glukozë, hyjnë direkt në gjak dhe mund të japin një rritje të shpejtë të energjisë. Rritja e sheqerit në gjak vepron si  një burim afatshkurtër të energjisë në stërvitjen tuaj, veçanërisht në ushtrime të gjata. Kur në  mëngjes trupi juaj është i uritur dhe ju filloni të bëni ushtrime, ju çlironi insulinë.

3-Rrit memorien.

Nektari është i ngarkuar me antioksidantë që mund të ndihmojnë për të parandaluar dëmtimin qelizor, kujtesën. Duke marrë 20 gram mjaltë, pas katër muajsh njerëzit kanë gjasa që të kenë kujtesën më të lartë se sa ata që përdorin kapsula. Truri ka nevojë për kalçium në mënyrë që të mendoni për të marrë vendime.

4-Ndalon kollën.

Mjalti është trajtues natyror që shëron të gjitha ftohjet.  Një kollë e gjatë nuk mund të shkojë shumë larg nëse ju hani dy lugë mjaltë. Në një studim që është kryer është zbuluar se fëmijët e moshës midis 1-5 vjeç  të cilët kishin kollë gjatë natës për shkak të ftohjeve, u qetësuan kur morën dy lugë mjaltë 30 minuta para se të shkonin në shtrat.  Shija e ëmbël e mjaltit mbron fytin nga kollitjet e pandërprera.

5-Pagjumësi.

Mjalti është një ndihmë shëndetësore për netët pa gjumë. Mjalti mund të shkaktojë një rritje të insulinës dhe lirimin e nervave qendrore. Mjalti përmban disa aminoacide, duke përfshirë triptofanin. Rritja e qëndrueshme e mjaltit në insulinë shkakton triptofan për të hyrë në tru ku më pas konvertohet me nervat qendrore i cili është një ndihmës për pagjumësinë. Ky hormon është përgjegjës për rregullimin e pagjumësisë.

6-Trajton zbokthin.

Mjalti mund të sjellë lehtësim të përkohshëm të kokës duke eleminuar zbokthin. Në një studim është zbuluar se nëse aplikoni mjaltë të holluar me 10 % ujë të ngrohtë dhe e lini atë për 3 orë, eleminon zbokthin dhe qetëson lëkurën e kokës. Disa pacientë kanë treguar përmirësimet e tyre falë përdorimit të mjaltit. Brenda 2 javësh ata kanë treguar se mjalti ka dhënë një efekt të mrekullueshëm në kokën e tyre, duke eliminuar zbokthin si dhe duke iu shfaqur flokët të cilët ata i kishin humbur. Mjalti ka veti inflamatore i cili mund të kurojë gjithashtu edhe probleme të tjera si : skuqje, dermatiti, kruarje të lëkurës së kokës.

7-Trajton plagët dhe djegiet.

Mjalti është një antibiotik natyral që mund të veprojë si brenda edhe jashtë. Ai mund të përdoret si një trajtim konvencional për plagët dhe djegiet, nga dezinfektimi i baktereve në plagë. Disa pacientë të cilët kishin pësuar plagë, pas një aplikimi në ditë me mjaltë treguan dukshëm përmirësimin e tyre. Mjalti ka veti antibakteriale për shërimin e plagëve. Mjalti është përdorur për vetitë e tij mjekësore për më shumë se 2000 vjet dhe vazhdon trashëgiminë e tij për ndihmën shëndetësore.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *