Çaji jeshil: Një ilaç bio! 0 38

Për mijëra vjet, çaji jeshil është përdorur si ilaç alternativ për të kuruar disa sëmundje. Çaji jeshil  sjell shumë përfitime në shëndet, ja disa prej tyre.

Mbron shëndetin e trurit- Sipas studiuesve në Univerzitetin e Bazelit, Zvicër, çaji jeshil nëse konsumohet në mënyrë të rregullt përmirëson kujtesën dhe funksionet e tjera të trurit. Çaji jeshil nxit komunikimin midis lobit ballor dhe lobit parietal.

Padandalon dhe trajton diabetin- Caji jeshil përmban polipenolis dhe poliakraide, elemente të cilat ulin nivelin e sheqerit në gjak. Çaji jeshil pengon prodhimin e tepërt të glukozës.

Përmirëson shëndetin oral- Caji jeshil mbron mishrat e dhëmbëve dhe dhëmbët. Çaji jeshil është i pasur me antioksidantë që eleminojnë inflamacionin e gojës dhe bakteret e dëmshme.

Ju ndihmon të bini në peshë- Caji jeshil rrit metabolizmin dhe djeg yndyrën. Ai ju ndihmon të bini në peshë dhe ju rrit nivelet e energjisë.

Parandalon rënien e flokëve-  Caji jeshil është i pasur me vitaminë B. Kjo vitaminë është shumë e rëndësishme për shëndetin e flokëve.

Ul tensionin e lartë të gjakut-  Sipas studimeve, 3 gota çaj jeshil në ditë ulin nivelin e kolesterolit në gjak dhe ulin tensionin e lartë të gjakut.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *