16 foto të rralla të Audrey Hepburn 0 44

Audrey Kathleen Ruston ( emri i së cilës do të ndryshonte më vonë gjatë luftës) lindi në 4 maj të vitit 1929 në Bruksel. Babai i saj ishte bankier ndërsa e ëma një baroneshë holandeze. Ajo frekuentoi shkollën e kërcimit duke ëndërruar të bëhej si ajo kërcimtarja e madhe që i korrespondon emri Margot Fonteyn. Në vitet e luftës ajo vuajti deri edhe urinë, madje thuhet se fakti që ishte kaq e dobët dhe elastike, vinte ngaqë i ishte dashur të kalojë këto kohë të vështirë (sipas një legjende thuhet se ajo dhe familja e saj për një periudhë kohe ushqeheshin me bulbat e tulipanëve).

Personi i parë që e vuri re ishte shkrimtarja e saj, Colette, një monument i kulturës së viteve Nenteqind., gjatë pushimeve në Montecarlo, dhe e mendoi menjëherë si protagonisten e komedisë së saj teatrale “Gigi”, bazuar në një roman. Në vazhdim në moshën 22-vjeçare, në kulmin e karrierës ajo merr rolin e priniceshës në filmin “Pushime Romane” të William Wyeler, me të cilin fitoi edhe një Oscar si aktorja më e mirë protagoniste.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *