Tre shkencëtarë fitues të çmimit Nobel për fizikë

Tre shkencëtarë të lindur në Britani, të cilët kanë bërë kërkime të gjera në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë fituar këtë vit çmimin Nobel për fizikë. Çmimi u është dhënë tre shkencëtarëve në lidhje me zbulimet teorike rreth fazave të pazakonta të materies.

Ata janë David Thouless, 82 vjeç, profesor në Universitetin e Washingtonit, Duncan Haldane, 65 vjeç, profesor fizike në Universitetin “Princeton” në New Jersey dhe 73 vjeçari Michael Kosterlitz i Universitetit “Brown” në ishullin Rhode.

Një nga shkencëtarët që fitoi Nobelin e fizikës këtë vit u shpreh se ishte “shumë i lumtur dhe i vlerësuar”. Midis kandidaturave ishte dhe emri i shkencëtares shqiptare Klejda Bega.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *