5 fakte interesante për ditën e mërkurë 0 127

E mërkura, sipas standardeve ndërkombëtare, është dita e tretë e javës. Por është dita e katërt e javës sipas kalendarit judeo-kristian dhe është përcaktuar që në Mesopotaminë antike.

1- Sipas disa kërkimeve bërë nga një kompani kremrash, gratë duken më të moshuara në orën 3:30 të drekës së të mërkurës.

2- Një studim i kohëve të fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës bën me dije se ditën e mërkurë shefat dhe pronarët janë më të hapur ndaj kërkesave të vartësve të tyre.

3- Vajza në “Familjen Addams” quhet Wednesday Addams (Wednesday nga anglishtja, e mërkurë). Charles Addams që krijoi personazhin zgjodhi këtë emër sepse sipas tij “Fëmijët e së mërkurës janë të trishtuar.”

4- Klubi sportiv “Sheffield Wednesday” që në vitin 1820 u krijua me emrin “The Wednesday Cricket Club”, e ka marrë këtë emër nga dita që kishin zgjedhur për të luajtur ndeshjet.

5- E mërkura para Pashkëve nuk është si të tjerat pasi kujtohet si dita në të cilën Juda tradhëtoi Jezusin.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *