Elizabeth Taylor dhe koleksioni i saj… i martesave! 0 86

Sot përkujtohet 25 vjetori i martesës së aktores Elizabeth Taylor me bashkëshortin e saj të shtatë Larry Fortensky. Ylli Hollywood-ian me sytë e saj ngjyrë vjollcë, njihet për numrin e madh të martesave më shumë se sa ka parë veten në sheshxhirime. Aktorja e njohu Fortensky-n, dy dekada më të ri, në një qendër rehabilitimi për të alkoolizuarit. Çifti u nda në vitin 1996.

Elizabeth Taylor dhe Larry Fortensky
Elizabeth Taylor dhe Larry Fortensky

Elizabeth Taylor i lidhi këmbët në martesë që në moshën 17 vjeçare, me trashëgimtarin e hoteleve Nicky Hilton. Në këtë mënyrë aktorja do të hynte në rrugën e gjatë të martesave në jetën e saj. Lidhja e tyre zgjati pak dhe në vitin 1952, Taylor do të martohej me Michael Wilding. Kjo martesë, që i solli Elizabeth-ës edhe dy djem, zyrtarisht përfundoi në 1957-ën, vit në të cilin Taylor martohet me bashkëshortin e saj të tretë, producentin Mike Todd.

Elizabeth Taylor dhe Nicky Hilton
Elizabeth Taylor dhe Nicky Hilton

Kur u martua me producentin Mike Todd, media komentoi se Elizabeth ishte e joshur nga dhuratat ekstravagante që ai i bënte, si piktura, veshje me gëzof dhe diamante. Por në një prononcim, aktorja mohoi gjithçka duke nënvizuar lumturinë e tyre. Çifti pati një vajzë përpara se Todd të vdiste në një aksident ajror në vitin 1958.

Elizabeth Taylor dhe Mike Todd
Elizabeth Taylor dhe Mike Todd

Pas vdekjes së tij, Taylor u përfshi në një nga skandalet e dashurisë më të mëdha të kohës në Hollywood kur ajo nisi një marrëdhënie me mikun më të mirë të Todd-it, Eddie Fisher. Fisher u divorcua nga Debbie Reynolds dhe u martua me Taylor-in në vitin 1959. Çifti qëndroi i martuar për pesë vite deri sa ajo e la Fisher-in për aktorin Richard Burton.

Elizabeth Taylor dhe Eddie Fisher
Elizabeth Taylor dhe Eddie Fisher

Lidhja dhjetëvjeçare Taylor-Burton ishte e zjarrtë dhe pasionante. Një vit më pas, çifti u rimartua dhe u divorcua për të dytën herë. Taylor u martua me senatorin e Shteteve të Bashkuara, John Warner, nga viti 1976 deri më 1982. Pas ndarjes në vitin 1996 nga martesa pesëvjeçare me Larry Fortensky, Elizabeth Taylor preferoi të kalontë jetën pa shoqërinë e një mashkulli.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *