Miu Miu praverë-verë 2017: Beach Party! 0 85

Dy gazetarë bisedojnë në përfundim të sfilatës Miu Miu praverë-verë 2017. Njëri: “A nuk të duket se është një frymëzim total nga vitet ’60?”; Tjetri: “Jo, është një lojë spektakolare dhe është ajo që Miuccia Prada ka bërë gjithnjë”.

Vetëm italiania mund të përqafojë me inteligjencën e saj të jashtëzakonshme konseptin nostalgji kaq herë të përsëritur dhe të bëjë një koleksion të admirueshëm. Me robdishanë si peliçe të viteve 1960 në modele që mabjnë kapuç notari, tipit Esther Williams, duket sikur nuk shkojnë në një garderobë verore, por këto imazhi prekin zemrën dhe irnizojnë me shpirtin.

Me siguri shumë do të sulen menjëherë tek veshjet më të arritshme sikurse është peliçja (që supozohet të dalë në treg që në dhjetor) apo këpucët e larta sublime me shkëlqim rozë. Të tjerë do të fusin në garderobën e tyre pardesytë blu pishine, bluzat si infermjere me vija të bardha dhe fustanet plot lule të stilit old fashioned.

Nuk mund të kritikohet krijuesja se po i bën apologjinë një housewife. Ajo më shumë luan kinemanë e saj, mes Cinecittà dhe filmat me adopleshente amerikane, ku filmi i parë Beach Party (1963) i jep emërtimin këtij stili, duke tërhequr vajzat bukura të sotme.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *