Winnie the Pooh mbush 90 vjeç! 0 40

Mbush 90 vite në 14 tetor, por nuk i tregon, Winnie the Pooh, arushi i njohur që e pëlqen shumë mjaltin, i krijuar nga autori britanik A.A Milne, që e bëri protagonist të romanit, për t’ia dhënë më pas të gjitha të drejtat e personazheve të historisë së tij Walt Disney.

Benjamini i filmave vizatimorë të të vegjëlve, edhe sot ëstë mbi podiumin e të preferuarve, i njohur me emrin Winnie Puh, Winny Puh, Winnie Pooh e Winnie-the-Pooh, kjo e fundit është forma e parë e adoptuar nga Disney, ndërsa i dyti ishte emri italian nga Disney origjinal.

Winnie Pooh u shfaq për herë të parë në romanin, e publikuar në 14 ottobre 1926 dhe në vazhdim në të gjitha krijimet e Milne. Pas vdekjes së “babit të tij”, të drejtat mbi personazhet e serisë iu dhanë Disney, i cili realizoi filma të shumtë vizatimorë që kanë protagonistë Pooh dhe personazet e tjerë të Milne.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *