Kinema dhe modë, 11 foto të rralla të Audrey Hepburn 0 45

Një libër i ri me foto të rralla të Audrey Hepburn, fansat mund të gëzohen

Ende sot, Audrey Hepburn mbetet një nga divat më të dashura në të dyja fushat, modë dhe kinema. Në nder të saj, dhe të impaktit e pashlyeshëm te publiku, do t’i dedikohet asaj duke u përqendruar në dekadën që ajo ka pasur influencën më të madhe: 1950. Libri do të përfshijë shumë nga fotot e saj të realizuara në setet e xhirimit, momentet më interesante nga filma si “Roman Holiday”, “Sabrina”, “Funny Face”, dhe shumë të tjera…

Audrey Kathleen Ruston ( emri i së cilës do të ndryshonte më vonë gjatë luftës) lindi në 4 maj të vitit 1929 në Bruksel. Babai i saj ishte bankier ndërsa e ëma një baroneshë holandeze. Ajo frekuentoi shkollën e kërcimit duke ëndërruar të bëhej si ajo kërcimtarja e madhe që i korrespondon emri Margot Fonteyn. Në vitet e luftës ajo vuajti deri edhe urinë, madje thuhet se fakti që ishte kaq e dobët dhe elastike, vinte ngaqë i ishte dashur të kalojë këto kohë të vështirë (sipas një legjende thuhet se ajo dhe familja e saj për një periudhë kohe ushqeheshin me bulbat e tulipanëve).

Personi i parë që e vuri re ishte shkrimtarja e saj, Colette, një monument i kulturës së viteve nëntëqind, gjatë pushimeve në Montecarlo, dhe e mendoi menjëherë si protagonisten e komedisë së saj teatrale “Gigi”, bazuar në një roman. Në vazhdim në moshën 22-vjeçare, në kulmin e karrierës ajo merr rolin e priniceshës në filmin “Pushime Romane” të William Wyeler, me të cilin fitoi edhe një Oscar si aktorja më e mirë protagoniste.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *