Parandaloni kancerin e gjirit nëpërmjet detoksifikimit të sqetullave! 0 67

Kanceri i gjirit shpesh e ka origjinën në pjesën e sipërme të gjirit, zonë pranë sqetullave, në të cilën aplikohen deodorantët. Deodorantët që ne përdorim rregullisht përmbajnë shumë kimikate, si aluminium, parabenët dhe kimikate të tjera toksike.

Në fakt disa nga këto kimikate rrisin rrezikun e kancerit të gjirit.

Nëse njerëzit janë të ekspozuar çdo ditë ndaj këtyre kimikateve, atëherë këto do të grumbullohen në trupin tonë. Si pasojë, një pastrim, detoksifikim i zonës së sqetullave është një mënyrë efekase për pastrimin e trupit dhe mund të ndikojë në uljen e rrezikut të kancerit në gji.

Detoksifikimi i sqetullave ndihmon në pastrimin e poreve dhe në largimin e toksinave të depozituara nga deodorantët, shampot, sapunët që nuk kanë përmbajtje natyrale.

Si të përgatisni detoksifikimin e sqetullave:

• 1 lugë (gjelle) argjilë e gjelbër 
• 1 lugë (gjelle) uthull molle organike
 
• 5 pika vaj esencial rozmarine

Në një tas qelqi, përzieni uthullën e mollës me argjilën (me një lugë jo metalike), pastaj shtoni vajin esencial, derisa të përgatitet një masë kremoze. Përhapni një shtresë te hollë në sqetull dhe lëreni të veprojë për disa minuta. Më pas, shpëlajeni mirë me ujë të bollshëm. Kjo përsëritet disa ditë rrjesht.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *