Si i tradhtoi Hemingway 4 gratë e tij 0 82

Përshtati: Anila Dedaj

Çfarë guximi është, të duash të martohesh me çdo grua me të cilën shkon në shtrat. Katër bashkëshortet e shkrimtarit të madh amerikan duhet ta kenë menduar të gjitha diçka të tillë! Sepse të gjitha janë tradhtuar dhe zëvendësuar nga ai. Tanimë një libër që rindërton jetët e tyre.

Katër gratë e shkrimtarit të madh amerikan Ernest Hemingway, fituesit e Nobelit në vitin 1954, e kanë njohur më mirë se kushdo tjetër këtë aspekt të tij: shtëpiakja bujare Hadley Richardson, aristokratja e shquar Pauline Pfeiffer, korrispodentja e luftës Martha Gellhorn dhe gazetarja Mary Welsh.

Të gjitha u tradhtuan dhe zëvendësuan, përveç të fundit, Mary, më të duruarës. Por që edhe ajo në shtëpi gjeti një kuti sekrete.

Libri i Naomi Wood, “Sa shumë e donim Hemingway-n”

Shkrimtarja Naomi Wood trajton në librin e ri “Sa shumë e donim Hamingway-n”, pikërisht këtë aspekt jo shumë të njohur të tij, ku përfshihen tregime të bashkëshorteve të shkrimtarit. Në galerinë e mësipërme mund të njiheni me portretet e tyre.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *