Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

View Gallery
17 Photos
Angela Merkel (Gjermani)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Angela Merkel (Gjermani)

Theresa May (Angli)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Theresa May (Angli)

Sheikh Hasina Wajed (Bangladesh)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Sheikh Hasina Wajed (Bangladesh)

Saara Kuugongelwa (Namibia)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Saara Kuugongelwa (Namibia)

Kolinda Grabar-Kitarovic (Kroaci)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Kolinda Grabar-Kitarovic (Kroaci)

Erna Solberg (Norvegji)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Erna Solberg (Norvegji)

Ellen Johnson Sirleaf (Liberi)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Ellen Johnson Sirleaf (Liberi)

Maria Louise Coleiro Preta (Maltë)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Maria Louise Coleiro Preta (Maltë)

Michelle Bachelet (Kili)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Michelle Bachelet (Kili)

Bidhya Devi Bhandari (Nepal)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Bidhya Devi Bhandari (Nepal)

Amenaah Gurib- Fakim (Maurituius)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Amenaah Gurib- Fakim (Maurituius)

Kersti Kaljulaid (Estoni)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Kersti Kaljulaid (Estoni)

Dalia Grybauskite (Lituani)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Dalia Grybauskite (Lituani)

Hilda Heine (Ishujt Marshall)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Hilda Heine (Ishujt Marshall)

Beata Szyldo (Poloni)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Beata Szyldo (Poloni)

Park Geun- Hye (Koreja e Jugut)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Park Geun- Hye (Koreja e Jugut)

Angela Merkel (Gjermani)
Hillary Clinton dhe 16 gratë që po udhëheqin botën

Angela Merkel (Gjermani)

/Bordo/ Anila Dedaj

Clinton mund të bëhet presidentja e parë femër e Shteteve të Bashkuara. Në botë drejtuese femra të shteteve ka 16-të, nga Europa e deri në Afrikë. Ende pak por të gjitha luftëtare. Ja kush janë

Kush e di nëse Hillary Clinton është supersticioze. Nëse do të mposhtë Donald Trump-in, ish sekretarja e Shtetit amerikan do të bëhej jo vetëm presidentja e parë femër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por edhe drejtuesja e 17-të e shtetit “rozë” në botë. Pavarësisht hapave përpara që janë bërë kohët e fundit, në fakt thuajse 90% e lidërve kombëtarë të planetit janë ende burra. Patrulla e kolegeve të mundshme të Hillary-t, është në fakt e vogël, por të gjitha luftëtare. Janë për shembull Angela Merkel, që tani e njohin të gjithë, anglezja Theresa May, që do ta ketë të vështirë detyrën për të udhëhequr Mbretërinë e Bashkuar pas daljes nga BE, sidomos pas referendumit rreth Brexit-it. Por është pastaj edhe Ellen Johnson Sirleaf, që është kandidate për çmimin Nobel pasi arriti të vendos një gjendje paqeje në Liberi pas 26 viteve luftë cilvile, është koreania Park Geun-Hye sot në qendër të vëmendjes për një skandal që përfshin mikeshat e saj, dhe ka shumë të tjera, shumë prej të cilave janë duke udhëhequr vende në një gjendje të vështirë. Në galerinë e mësipërme mund të shikoni se cilat janë këto femra liderë që po bëjnë historinë që shënon një epokë tjetër për figurën femërore.

Ska komente

Keni një mendim

Adresa juaj e email nuk do të publikohet.