Jackie Chan: Pas kaq shumë kockash të thyera, çmimi Oscar 0 80

Jackie Chan artisti i parë kinez fiton çmimin Oscar për karrierën: “Pas 56 vitesh karrierë, 200 filmash dhe shumë kockash të thyera, më në fund e bëra timin”, thotë Chan duke mbajtur statujën për karrierën, i pari që i dorëzohet një artisti kinez në histori.

I buzëqeshur, me një veshje të gjatë dhe të zezë me mëngët e bardha të kthyera dhe me sytë e vegjël të lumtur, ashtu si rrallë ndonjëherë. Një jetë ajo e Chan, nën dritat e reflektorëve, qysh në moshën 8-vjeçare, ka recituar një seri të gjatë filmash, një mix perfekt ndërmjet komedisë dhe arteve marciale.

Sot, në moshën 62-vjeçare, nga të cilat 56 të kaluara në sheshet e xhirimit, aktori i sprovuar në skena nga më të rrezikshmet më në fund pati mirënjohjen e akademisë, të duartrokitur nga një audiencë e pasur. Nga Sylvester Stallone deri tek Emma Watson, nga Nicole Kidman tek Amy Adams. Ai që dorëzoi çmimin në mbrëmjen vjetore të Governors Awards në Los Angeles, Tom Hanks dhe Chris Tucker, me të cilin ka interpretuar në filmin RushHour.

Edhe pse falënderimi më i madh u shkon atyre që e kanë mbështetur gjithmonë: fansave. Chan ka deklaruar në fakt se është pikërisht afeksioni i publikut që i ka dhënë forcën për të luftuar, të bëjë hedhje të çmendura nga dritarja edhe të marrë dajake pa fund. Një “Chan-tastic” i vërtetë, ashtu siç e ka pagëzuar Hans që tani , merr më në fund të gjitha duartrokitjet e merituara.

   /Bordo/ Anila Dedaj

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *