A është kjo dasma më e çuditshme në botë? 0 31

Këto foto tregojnë pamjet e një dasme çeçene. Ata festojnë tre ditë rresht me kërcime, të ngrëna e të pira. Por pjesa e çuditshme është se nusja nuk merr pjesë. Ajo e ka të ndaluar të kërcejë gjatë këtyre tre ditëve. Madje ajo nuk mund të takojë edhe krushqit të cilët nuk duhet të shkojnë as ta marrin. Ditën e caktuar ajo çohet nga xhaxhai apo daja i saj në familjen e re. Tradita e kërkon që dasmën t’ia paguajë dhendri, deri në qindarkën e fundit. Nusja duhet të rrijë gjithë kohën në këmbë përballë dasmorëve dhe mund të ulet vetëm kur t’i japin lejen. Çfarë torture për të!

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *