Obama dhe medaljet e lirisë, ja kë dekoroi këtë vit 0 59

Lot, duartrokitje, të qeshura madje edhe një mannequin challenge. Nuk i ka përngjasuar aspak një ceremonie zyrtare edhe pse është nga më të rëndësishmet, ajo e dorëzimit të Medaljes së lirisë (le Medals of Freedom) nga ana e presidentit të Shteteve të Bashkuara. Një ceremoni edhe më e rëndësishme nga një këndvështrim, sepse është ndoshta një nga aktet e administratës së Obama-s që ka pasur protagonist një sërë personalitetesh të botës dhe spektaklit, të sportit, të muzikës dhe të biznesit.

Nga Bob De Niro tek Ellen DeGeneres ( që është prekur me të vërtetë shumë gjatë ceremonisë), nga Michael Jordan tek Bill Gates, Obama ka dekoruar disa nga figurat më të rëndësishme bashkëkohore, që duke iu referuar fjalimit e mbajtur nga vetë ai “më kanë prekur shumë personalisht” duke shtuar “Këta janë nga ata persona që më kanë ndihmuar të jem ai që jam”.

                                                                                                             /BORDO/ A.D

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *