Në Sri Lanka ngrihet pema më e lartë e Krishtlindjeve

Sri Lanka konfirmoi sot se ka thyer rekordin me pemën artificiale të Krishtlindjesh më të lartë në botë, pavarësisht vonesave në ndërtim për shkak të kundërshtimit nga ana e kishës lokale.

Pema u ndërtua me iniciativë të kampionit të kriketit Arjuna Ranatunga në kryeqytetin Colombo.

Mëngjesin e sotëm pema ishte me një lartësi rreth 57 metra, sipas koordinatorit të projektit, Mangala Gunasekera, ose dy metra më e lartë se pema e ndërtuar vitin e kaluar në provincën kineze në Guangzhou (jug).

Pema do të ndriçohet mbrëmjen e sotme me 600.000 drita shumëngjyrëshe, e zbukuruar nga një babagjysh Krishtlindjesh me një lartësi rreth 6 metra me një slitë rreth 12 metra e gjatë.

Libri i Rekordeve Gines  pritet të konfirmojë që kjo pemë Krishtlindjesh është më e larta në botë.

« Objektivi ynë ishte një pemë 100 metra e lartë, por afatet në ndërtim na kushtëzuan të ulim disi lartësinë », tha për median Gunasekera.

Projekti me një kosto rreth 200.000 dollarë është përballur me kundërshtimin e kishës katolike që u shpreh se të hollat duhet të kishin shkuar për bamirësi.

Qëndrimi kundër i kishës shkaktoi një vonesë dhjetë ditore në ndërtimin e pemës », deklaroi Gunasekera.

Është dashur ndërhyrja e kryeministrit Ranil Wickremesinghe pranë kryepeshkopit të Kolombës, Malcolm Ranjith për ta bindur për të dhënë pëlqimin e tij në këtë projekt.

Sri Lanka është një shtet me shumicë budiste, dhe katolikët janë vlerësuar në rreth 1,2 millionë me një popullsi që numëron 21 millionë banorë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *