Hudhra ndalon rënien e flokëve. Ja 3 mënyra si ta përdorni. 0

Hudhra ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në lëkurën e kokës, e cila redukton rënien e flokëve dhe stimulon rritjen e tyre. Ajo ka veti anti bakteriale dhe anti fungale  që ndihmon në trajtimin e zbokthit. Ja 3 mënyra si ta përdorni hudhrën për flokët tuaj.

  1. Mënyra më e thjeshtë për të përdorur hudhrën për flokët tuaj është të hidhni në shampon që ju përdorni dy thelninj hudhër, karafil dhe mjaltë. Karafili përdoret për të mbuluar erën e rëndë të hudhrës, ndërsa mjalti për t’I dhënë flokëve shkëlqim. Këtë shampoo nuk duhet ta përdorni më shumë se dy herë në muaj.
  2. Për të reduktuar rënien e flokëve ju duhen këto tre ingredient; hudhër, vaj ulliri dhe karafil. Të tre përbërësit I hidhni në një enë dhe I lini për një jave. Pas një jave masazhoni kokën me lëngun e përftuar dhe mbajeni në kokë për një orë. Këtë maskë pordoreni dy herë në javë.
  3. Hudhra gjen përdorim edhe në heqjen e thinjave. Ngrohni pak vaj kokosi, shtoni piper të zi dhe 3 thelbinj hudhër. Këtë vaj përdoreni për disa ditë me radhë.
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *