E vërteta e “choker”, ja kush e ka përdorur

Trendi i “choker” është një rikthim i viteve ’90. “Choker”-i (përkthehet nga anglishtja: mbytës) velvet, i metaltë, më gurë prej diamanti ose të rremë, por edhe prej lëkure, është parë mbi qafën e modeleve të pushuara nga puna, si edhe atyre vajzave që në jetën e përditshme synonin të dukeshin “cool”.

Varëset e zeza rreth qafës u rikthyen kohët e fundit me modele nga më të ndryshmet. Çdo vajzë filloi t’i përdorte, duke i kombinuar me veshje të ndryshme, e në këtë mënyrë dukeshin stil dhe një hap para me trendin e ri.Por, sipas gojëdhënave, ekzistennca e kësaj varëse daton që herët, ku mendohet se “choker” mbahej nga prostitutat e shekullit 19-të dhe përdorej pikërisht për t’i identifikuar ato.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *