Receta/ Rizoto me kërpudha

Ato janë recetat më të shijshme, por edhe të shëndetshme, ndaj bëni gati shportën për të dalë në pyll dhe mbledhur kërpudhat, pasi Eco Market sugjeron këtë sezon recetat më të mira më bazë kërpudhat.

Rizoto me kërpudha

Përbërësit:

Oriz  Ecomarket

300 gr kërpudha

1 qepë e vogël

2 litra lëng koncentrat perimesh

2 lugë vaj ulliri

1 tufë majdanoz

50 gr parmixhano

Kripë dhe piper

Përgatitja: Në një tenxhere hidhni koncentratin dhe sapo të vlojë hidhni orizin të ziejë. Pastroni kërpudhat dhe pritini në feta. Në një tigan kavërdisni vaj ulliri dhe qepën derisa të bëhet transparente, ku do të shtoni edhe kërpudhat. Shtoni orizin për rizoto gjithmonë duke e përzier masën derisa të përthithe lëngun dhe të mos ngjitet. Hiqeni nga zjarri, hidhni djathin parmixhano të grirë, majdanoz dhe pak kripë. Lëreni të pushojë për pak minuta duke e mbajtur të mbyllur në tenxhere para se ta servirni.

 

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *