Stadiumet më të bukur në botë

Spektakolarë, madhështorë dhe multifunksional. Stadiumet po bëhen gjithnjë e më shumë vepra arkitekturore bashkëkohore dhe projektimi i tyre i besohet gjithnjë arkitektëve më me famë në botë.

Nga të parët që morri për sipër realizimin e një stadiumi ishte Renzo Piano që, për Botërorin 1990 që u zhvillua në Itali, projektoi stadiumin San Nivola të Barit.Sot studiot më në zë të arkitekturës realizojnë arena spektakolare për qytetet apo skuadrat e futbollit më prestigjoze dhe ekonomikisht më të forta. Ky është rasti i stadiumit të ri londinez të Tottenham, që i është besuar studios Populois, apo arenës së Tokios që i është besuar Kengo Kuma-s.

Gjeni në galerinë tonë të fotove stadiumet më spektakolare të realizuara deri më sot.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *