Sëmundjet që parandalon xhenxhefili

Nëse konsumoni çdo ditë xhenxhefil mund të ketë një impakt pozitiv në shëndetin tonë. Kjo specie mund të shtohet në gatime, apo të përdoret për të përgatitur çajra dhe pije të ndryshme.

https://rr.shije.al/www/delivery/lg.php?bannerid=98&campaignid=22&zoneid=64&loc=https%3A%2F%2Fwww.shije.al%2Farticle%2F9329%2Fkonsumoni-xhenxhefil-per-nje-jave-ja-cfare-do-ti-ndodhe-trupit-tuaj%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2F&cb=77157cfe08Ja sëmundjet që kuron:

Kanceri
Është zbuluar se xhenxhefili ka shumë veti antikancerogjene, pasi ka efekt anti-inflamator dhe është shumë i dobishëm për të parandaluar kancerin.

Inflamacionet
Kjo specie përmban gingerol, një substancë anti-inflamatore që lehtëson dhimbjen dhe forcon muskujt e shkaktuar mbi të gjitha nga artriti. Përos kësaj, parandalon obezitetin, diabetin dhe sëmundjen Alzheimer.

Refluksi acid
Një studim i kohëve të fundit ka treguar se xhenxhefili mund të jetë më shumë efikas se ilaçet për të kuruar refluksin acid pa dëmtuar muret e stomakut.

Të përzierat
Xhenxhefili mund ta largojë këtë ndjesi dhe është i dobishëm veçanërisht për gratë shtatzëna. Konsultoni mjekun tuaj përpara se të merrni një integrator me bazë xhenxhefilin.

Dhimbje e fytit dhe kollë
Çaji i xhenxhefilit është një kurë shumë e mirë për këto dy gjendje të pakëndshme shëndetësore si dhe për të shëruar nga kongjestioni i hundës.

Dhimbja e kokës
Nëse vuani nga emikrania, një kurë me bazë xhenxhefilin dhe piperin e kuq pluhur mund të jetë zgjidhja e duhur. Vendosni të valojë një copë xhenxhefil duke i shtuar pak piper djegës.

Dhimbja e dhëmbëve
Përtypni një copë xhenxhefil, është një mënyrë shumë e mirë për të larguar këto dhimbje.

Qarkullimi
Nëse aplikohet në mënyrë të drejtpërdrejtë me lëkurën, çaji i xhenxhefilit ndihmon të largojë helmet nga trupi dhe të favorizojë qarkullimin.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *