Shëtitje në Armeni, fundi i botës!

Sipas legjendës, Zoti i haroi armenasit kur krijoi botën. Ai u dha atyre atë që mbetej, një tokë dhe një grumbull me gur. Ai më pas do të krijojë një pikturë plot minerale dhe të ashpër të mbushur me shkëmbinj të pjerrët, vullkane të shuar dhe male të thepisur.

Ai do ta kompletojë këtë skenë me një diell të shkëlqyeshëm (rreth 270 ditë diell në vit) ku mbijnë kajsi të shijshme, shegë, rrush dhe duke i mbushur pllajat plot gjelbërim.

Njerëzit, nga ana e tyre, ndërtuan kisha dhe manastire në këtë peisazh spaktakolar, në rrëzë të maleve ose në majat e tyre të thepisura, në fund të botës. Besimtar ose jo, mbetesh gjithnjë i prekur nga aureola mistike e këtyre vendeve fantastike.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *