Kina sfidon Wikipedian

Kina parashikon të shpalosë vitin e ardhshëm një enciklopedi online, prezantuar si një “Mur i Madh kulturor” përballë ndikimeve të huaja në përgjithësi dhe Wikipedias në veçanti.

“Kina pritet të publikojë enciklopedinë e saj për të udhëhequr opinionin publik”, sqaroi promovuesi kryesor i projektit, Yang Muzhi, në një artikull të publikuar muajin e fundit në webin e Akademisë Kineze të Shkencave.

Në ndryshim nga Wikipedia apo ekuivalentja e saj kineze, Baidu Baike, që përdoren si shërbime pa pagesë dhe ku përmbajtja online rishikohet në vazhdimësi, projekti i ri do të redaktohet plotësisht nga profesionistët.

”Më shumë se 20 000 pedagogë janë rektuar tashmë për të marrë pjesë në projekt”, sipas së njëjtit artikull.

Në një tjetër artikull publikuar vitin e kaluar, Yang Muzhi prezantoi enciklopedinë e ardhshme si një rivale të Wikipédia dhe të Encyclopedia Britannica duke punuar fort për t’i sfiduar.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *