Mercedes feston 20 vite nga lançimi i SUV-it të saj të parë ML 0 201

Kanë kaluar ekzaktësisht 20 vite nga prezantimi i SUV-it të parë Mercedes, modeli W 163, i pagëzuar me emrin tregtar që njihet nga të gjithë si Classe M që ndryshe njihet edhe me emërtimin ML. Ky model zgjeronte veprimin e shtëpisë gjermane në një segment që ishte duke u krijuar në atë kohë. Madje sektori i “Sport Utility Vehicles” (SUV) do të diversifikohet edhe më shumë me shfaqjen e Classe G, një fuoristradë e vërtetë me variante edhe ushtarake edhe profesionale.Gjenerata e tretë e SUV-it Classe M mbërriti në vitin 2011 duke u shndërruar në vjeshtën e 2015 në modelin GLE. Në fund të vitit të kaluar të gjitha SUV-ët e segmentit të lartë GLE dhe GLE Coupé dhe të luksit GLS ka arritur vetëm në SHBA më shumë se 2,4 milionë automjete.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *