Sri Lanka, udhëtim në hapat e Budës

Lotët janë tharë. Toka ka përtypur hidhërimin e cunamit të vitit 2004 (38 000 të vdekur dhe 100 000 të pastrehë). Sri Lanka ka rifilluar të buzëqeshë dhe t’i rihapet turizmit. Në cep të Indisë ky ishull shpalos peisazhet e gjelbërta në terrene të pashkelura. Plantacione çaji, orizi dhe pyjet ropikale… të vizitosh këtë vend është njësoj si të humbasësh në përralla. Pasi këtu botët përzihen. Në tempujt Vishnu, Shiva dhe Ganesh fqinje me Budan dhe nga ana tjetër shenjtorët katolikë që adhurohen nga hindutë dhe anasjetas.

Një vend krejt i ndryshëm nga të tjerët, por të kaluar aventura të paharueshme. Një ishull i largët, ekzotik, ku ndërthuren legjendat me realitetin, besimet me njëra-tjetrën, natyra me njeriun, ku deti dhe toka janë një mrekulli përrallore.Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *