Ndryshimet skenike të 10 këngëtareve shqiptare, nga daljet e para në skenë, deri sot 0 341

Të merresh me art është padyshim e vështirë, e kur vjen puna tek të performuarit, lodhja dyfishohet, jo vetëm nga veprimtaria në skenë apo në ekran, por dhe për punën që duhet bërë për mirëmbajtjen e pamjes së jashtme. Besojeni ose jo, kjo është një punë krejt më vete. Koha ecën më shpejt nga ç’e mendojmë dhe risitë që mbart janë të shumta. Kështu që, shumica nuk zgjedh gjë tjetër, veçse ta ndjeki nga pas. Nga këngëtaret shqiptare, kemi parë jo vetëm ndryshime në muzikën që sjellin, por edhe në mënyrën si paraqiten para audiencës. Edhe pse të kritikuara apo akuzuara shumë herë për ndërhyrje kirurgjikale, pavarësisht pohimeve apo mohimeve të çdonjërës, ky mbetet një rreth vicioz thashethemi, në të cilin të gjithë na pëlqen të përfshihemi nga pak. Por, sot nuk do të merremi me këtë. E dini pse? Sepse disa prej tyre kanë dalë në skenë në moshë shumë të vogël, e vitet kanë bërë të vetën, për ndryshime gjatë kohës në vijim, dhe kjo ende nuk na intereson. Ato janë dhe vazhdojnë të jenë disa nga emrat më të dashur të muzikës, sidomos pas viteve 2000. Nuk mund ta mohojmë, se edhe disa këngë, që me ndërgjegje i kemi klasifikuar si “të shëmtuara për veshin”, prapë i kemi dëgjuar, e ndoshta dhe kënduar në rrethe shoqërore. Prandaj, për një freskim të kujtesës, në galeri do të gjeni 10 foto të disa prej këngëtareve shqiptare, nga daljet e para në ekran, e deri më sot. Ju kujtohen festivalet apo këngët para 12 viteve?Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *