10 filmat erotikë, që mposhtin “50 Shades of Grey” 0 179

“50 Shades of Grey” bëri shumë bujë këto vitet e fundit, për shkak se përshtatja e librit në film, nuk mund të anashkalohej nga fansat e romanit, dhe jo vetëm. I mbushur me skena erotike, ky prodhim kinematografik lë shumë për të dëshiruar. Monotonia dhe përsëritja e të njejtave situata, ashtu sikurse dhe problemet e mëdha skenariale e regjisoriale, e klasifikuan automatikisht filmin në një investim të kotë hollivudian, që i interesoi shumë pak njerëzve.

Nga ana tjetër, erotizmi është shfaqur në ekran që në vitet e para të lindjes së kinemasë. Duke filluar nga përpjekjet për zhveshje, e deri tek skenat e avancuara të seksit, arti i shtatë ka dhënë jo pak kontribut në këtë aspekt. “Tango e fundit në Paris” shkaktoi aq shumë polemika, sa edhe sot jo çdokush e ka të lehtë ta shohë. “Ëndërrimtarët” u komentua gjatë, si ndërthurja e filozofisë, artit dhe erotikës në një vepër të vetme. Më poshtë do të gjeni 10 filma të këtij lloji, shumica e të cilëve i qendrojnë larg komerciales, e më pranë artistikes:

1. “The dreamers”
2. “Belle de Jour”
3. “Trans-Europ-Express”
4. “Crash”
5. “Henry and June”
6. “The last tango in Paris”
7. “The lover”
8. “Angel Heart”
9. “La Reine Margot”
10. “Emmanuelle”

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *