(S’)shokon Trump: mban qendrim të dy-anshëm për dhunën neo-Naziste! 0 83

Ngjarja në Charlottesville tronditi amerikanët e jo vetëm, për aq kohë sa ndër të tjera, erdhi si një dëshmi e një urrejtje të konservuar ende të pazhdukur ndaj të njejtit lloj. Grupet e ashtuquajtura supreme, si: neo-Nazistët, Ku Klux Klan e organizata të tjera, u përplasën me protestues anti-racistë, që iu bënë ballë grupimit të parë. Nga ngjarja pati të lënduar, një prej të cilëve ndërroi jetë pas dërgimit në spital. Një incident i tillë ka shkaktuar shumë shqetësim e zhurmë në shoqërinë amerikane, e Donald Trump nuk kishte si t’i shpëtonte një konference për shtyp këtë herë.

Ngacmuar nga gazetarët për qendrimin e tij ndaj ndodhisë, Trump nuk ka dhënë përgjigjen e duhur sipas opinionit publik e atij mediatik. Mos vallë është rasti “nuk ka përgjigje idiote, vetëm pyetje të tilla”? Nuk na e do mendja që Presidenti i SHBA-ve mund t’ia hedhë deklaratave të tij me një frazë të tillë. Gjithҫka la të kuptohej ishte dy-anësia në lidhje me situatën, ku u shpreh qartë se fajëson dhe mbështet njësoj të dy grupimet. Në dukje tejet konfuz (si shumicën e herëve), Trump nuk ka patur një qendrim të saktë lidhur me incidentin. Në një kohë, kur të gjithë pritën që Presidenti ta dënontë këtë lloj dhunë, ky i fundit është përgjigjur me shprehje të tipit: “Nga të dyja palët kishte njerëz të mirë” apo “Kishte njerëz të këqinj nga njëra anë, ndërsa nga ana tjetër kishte nga ata të dhunshmit”. Me zërat e gazetarëve në sfond për sqarimin e mëtejshëm të situatës, Trump nuk ka bërë gjë tjetër veҫse ka drejtuar gishtin në shenjë të mohimit të fjalës. Hmmm, se kë na kujton kështu…

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *