Midhjet, “ushqimi i lumturisë”!

Çfarë do të ishte stina e verës pa shijuar një pjatë plot me midhje? Ato janë të pasura me jod, mineral i cili shërben si rregullator natyral i peshës suaj, janë të ushqyeshme dhe përmirësojnë ndjeshëm humorin.

Midhjet janë molusqe të shijshme të cilat përfshihen tek ushqimet e lumturisë! Përmbajnë në sasi të madhe vitaminat B12, selenin, zinkun, jodin i cili përveçse shërben si rregullator i peshës suaj trupore, ndikon pozitivisht edhe tek personat që vuajnë nga gjëndrra tiroide. Përmendim edhe recetat e shijshme që mund të bëni në shtëpi, mund t’i konsumoni në makarona të ndryshme, për një shije më pikante me limon, ose në supërat klasike mesdhetare me domate, speca djegës dhe majdanoz. Po ju, si i  preferoni kur i gatuani?

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *