10 filmat e këtij viti, me potencialin për t’u shndërruar në kult! 0 185

Është një fenomen disi i çuditshëm, por dhe shumë i shpeshtë në botën e kinemasë: filma shumë të mirë, për një arsye apo një tjetër, nuk vlerësohen sa duhet në kohën kur lançohen për publikun e gjerë, duke bërë këtë të fundit të kthjellohet mbi mjeshtrinë e realizimit shumë vite më pas. I quajmë ndryshe filma kult, e të tillë ka me shumicë, disa prej të cilëve sot analizohen në shumë shkolla arti në botë, ashtu sikurse përfshihen në listën e të preferuarve për kinefilët.

Të ishte për kritikët, “A Clockwork Orange” do të mbetej veçse një prodhim mediokër e i pakuptimtë, që për më tepër shpalos në mënyrën më të tmerrshme mesazhin e dhunës dhe të keqes. Duke qenë se në një rast si ky, analistët e filmave u vunë më tepër në rolin priftërinjve apo predikuesve të së mirës, kjo kryevëpër e Kubrick mbeti jashtë vëmendjes së publikut për vite me rradhë. Nga ana tjetër, një dukuri e hasur shpesh, sidomos kohëve të fundit, është lënia në harresë e realizimeve shumë të mira, si pasojë e prodhimeve të bujshme, me buxhet të jashtëzakonshëm e shifra marramendëse fitimi. Mbytur nga komercializmi hollivudian, edhe 2017-a nuk ka mbetur pas me realizime goxha të arrira, por që nuk janë vlerësuar sa dhe si duhet gjatë këtyre muajve të fundit. Me potencialin për t’u shndërruar në filma kult në të ardhmen, këto vepra janë ideale për kinefilët apo artdashësit në tërësi. Klikoni në galeri për të mësuar më tepër mbi dhjetëshen e përzgjedhur. Keni parë ndonjërin prej tyre?

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *