Shkrimtarja e “Harry Poter” JK Rowling, personazhi më i paguar në botë

JK Rowling është më personazhi i famshëm më i paguar i vitit 2017, sipas revistës “Forbes”, duke lënë pas yllin evropian të futbollit Cristiano Ronaldo.

Pas 9 vitesh pritje për kapitullin e fundit të “Harry Potter”, fansat e tij kanë blerë menjëherë kopjen e “Harry Potter and the Cursed Child”, i cili ka shitur mbi 1.3 milionë kopje vitin e kaluar.

Fama e madhe e këtij libri e shndërroi J.K. Roëling si autoren dhe personazhin publik më të paguar në Europë për vitin 2017, raporton “Forbes”.

Me një fitim prej 95 milionë dollarësh, novelistja britanike ka kryesuar listën e mbushur me personazhe të famshëm si Cristiano Ronaldo, Coldplay, Adele etj.

 

Forbes: Highest-Paid European Celebrities 2017

1. JK Rowling (UK; $95M)

2. Cristiano Ronaldo (Portugal; $93M)

3. Coldplay (UK; $88M)

4. Adele (UK; $69M)

5. Roger Federer (Switzerland; $64M)

6= Elton John (UK; $60M)

6= Gordon Ramsey (UK; $60M)

7. Paul McCartney (UK; $54M)

8. Rory McIlroy (UK; $50M)

9. Calvin Harris (UK; $48.5M)

10. Lewis Hamilton (UK; $46M)

11. Simon Cowell (UK; $43.5M)

12. Tiesto (Netherlands, $39M)

13. Sebastian Vettel (Germany; $38.5M)

14. Novak Djokovic (Serbia; $37.6M)

15. Ed Sheeran (UK; $37M)

16. Fernando Alonso (Spain; $36M)

18= Gareth Bale (UK; $34M)

18= Conor McGregor (Ireland; $34M)

20. Zlatan Ibrahimovic (Sweden; $32M)

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *