Wow! Presidenti nën akuzë për ngacmim seksual! 0 199

Qëkur plasi skandali i ngacmmeve dhe abuzimeve seksuale i Harvey Weinstein ndaj aktoreve të njohura, Hollivudi nuk po gjen qetësi! Një sërë rrëfimesh të tilla të njëpasnjëshme kanë vijuar mbi emra të njohur meshkujsh të industrisë së filmave e mes tyre edhe një president! 

Aktorja Heather Lind ka akuzuar për ngacmim seksual Ish-Presidentin e Amerikës George H.W. Bush katër vite më parë. Ai i ka prekur të ndënjurat dhe i ka treguar aktores një shaka banale.

Pas publikimit të këtij lajmi, Jim McGrath, zëdhënësi i Bush është shprehur se Ish-Presidenti nuk do ta bënte kurrë një gjest të tillë me qëllim që të shkaktonte shqetësim ndaj dikujt dhe se ai kërkon falje nëse shakaja e tij ka ofenduar zonjën Lind.

Aktorja 34-vjeçare ka rrëfyer këtë histori duke u nxitur nga takimi i Ish-Presidentëve në koncertin e bamirësisë “One America Appeal” e mbajtur në Teksas. Ja detajet që rrëfen Lind nga takimi me Bush katër vite më parë:

 

“Kur pata rastin për të takuar George H.W. Bush katër vjet më parë për të promovuar një shfaqje televizive historike për të cilën isha duke punuar, ai më sulmoi seksualisht, ndërsa po bëja fotot e shfaqjes. Ai më preku nga prapa që nga karroca dhe në anën tjetër ishte gruaja e tij Barbara Bush.”

Lind pretendon: “Ai më tregoi një shaka të pistë, dhe pastaj, gjatë gjithë kohës që u fotografua, më preku përsëri.” Barbara rrokullisi sytë e saj sikur të thoshte “jo më shumë.” Roja e tij e sigurisë më tha që nuk duhet të qëndroja më pranë tij për fotografitë dhe sipas udhëzimit ta quanim Z. President.”

 

“Më duket se fuqia e Presidentit është për të sjellë ndryshime pozitive, për të ndihmuar njerëzit dhe për të shërbyer si një simbol i demokracisë sonë. Ai e dorëzoi atë pushtet kur e përdori kundër meje, atyre rreth tij dhe grave të tjera të panumërta para meje.”

“Ajo që më ngushëllon është se edhe unë mund ta përdor fuqinë time, e cila nuk është aq e ndryshme nga një president, në të vërtetë.”

“Unë mund të jem një simbol i demokracisë sime. Unë mund të refuzoj ta quaj President, dhe të thërras abuzimet e tjera të pushtetit kur unë mund të votoj për një President, nga natyra e karakterit të tij, duke ditur se vendimet e tij politike duhet domosdoshmërisht të rrjedhin nga ai karakter.”

“Bashkëkohësit dhe bashkëpunëtorët e mi më ndihmuan atë ditë dhe vazhdojnë të më mbështesin. Unë jam mirënjohëse për guximin e grave të tjera që kanë folur dhe shkruar për përvojat e tyre dhe falenderoj Ish-Presidentin Obama për gjestin e respektin që ai bëri ndaj George H.W. Bush për hir të vendit tonë, por unë nuk e respektoj atë”, ka përfunduar Lind.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *