Julia Roberts: 10 filmat (e 10 look) që kemi dashuruar

 

Në 28 tetor hyjnorja Julia mbush 50 vjeç. Për ta festuar kemi mbledhur 10 pamjet më ikonike të shfaqura në filmat që na kanë mbetur në kujtesë.

Julia Roberts mbush 50 vjeç në 28 tetor, po për ne do të mbetet gjithmonë ajo vajza e “buzëqeshjes së madhe” që kemi njohur dhe dashur në filmat si: “Pretty Woman” e “Notting Hill“.

Herë pas here jemi afeksionuar me Vivian, Anna Scott, Erin Brockovich dhe të gjitha rolet që ka interpretuar, nga ata më të lehtët të komedisë tek ata më dramatikët. Dhe padyshim që  stili dhe veshjet që ka veshur kanë bërë pjesën e tyre.

Për të festuar ditëlindjen e saj ne kemi zgjedhur 10 filma të Xhulias dhe 10 look ikonë. Po ju si e preferoni?

LULE CELIKU (1989)

Është një nga filmat e parë të xhiruqar nga Roberts: Xhulia është e reja Shelby, në një film dramatik ku ngjarjet zhvillohen në Louisiana menjë kast cast – I gjithi fëmëror, në të cilin spikasin Shirley McLane, Sally Field dhe Dolly Parton. Mes skenave më i nteresante të filmit është ajo e martesës dhe look-u i saj do të jetë shembull për të gjitha nuset e viteve ’80.

Julia vesh një fustan të shtrenjtë me copë të kushtueshme, trëndafila të vegjël prej pëlhure dhe tyli. Po kryevepra e saj janë padyshim flokët, me një model flokësh kacurrelë të  kapur me një hekur: një trend i vërtetë

 

PRETTY WOMAN (1990)

Një prej filamve më të mirë të kinemasë së viteve ’90: “Pretty Ëoman” lëshon në Olimpin e Hollivudit Roberts, e tërhequr nga një tërheqës, Richard Gere.
Në këtë version modern të përrallës së Cenerentolas, Vivian kalon nga look-u provokues në linja më chic (kujtoni veshjen e dizenjuar nga Gianfranco Ferré?).

Por fustani që të gjithë kujtojmë është ai: fustani  kuq që vesh për të parë Traviatën në teatër.

 

HOOK – CAPITAN UNCINO (1992)

Ndoshta e kishit harruar, por Xhulia Roberts ishte në kastin e yjeve të Hook në  panni di është Campanellino. Këtu vogëlushja vesh një fustan të mrekullueshëm dhe xixellues: ëndrra e cdo fëmije.

 

MARTESA E MIKUT MË TË MIRË (1997)

Një nga komeditë më të mira të viteve 90, në të cilën Roberts (Julianne) bën gjithcka për të hedhurnë erë martesën e mikut të saj Michael (Dermot Mulroney) me të renë Kimmy (Cameron Diaz).

Rivaliteti mes të dyjave është shprehur mjaft mirë edhe nga garderoba e tyre: Xhulienë është një njujorkeze, që vishet me prerje mashkullore firmato nga Armani, në kundërshtim me rivalen Kimmy.

 

THE RUNWAY BRIDE – (1999)

Filmi që sheh rikthimin e Julias përballë Richard Gere (drejtuar nga Gary Marshall) i njëjti i  “Pretty Woman”) në një varg martesash që përshkruajnë stil dhe dekada të ndryshme.

Nga të gjitha që kujtojmë më shumë është fundi i gjerë me tyl në një trup të mbuluar nga velloja

 

NOTTING HILL (1999)

“Klasiku i llojit romantik në ka një përbërës autobiografik: Xhulia në fakt interpreton Annën, aktoren e famshme q dashurohet me librashitësin ne pagdhendur Ëill (Hugh Grant).Në skenën e parë ë ahohim të veshë një look miimal shumë cool: t-shirt e bardhë, bluzë lëkure, mini dhe atlete, por prekja e vërtetë është bereta e butë (Channel) që do të behëj një domosdoshmëri.

 

ERIN BROCKOVICH –  (2000)

Filmi fituese nga Oskari është tregimi i historisë së  vërtetë të luftës së Erin (Nëne e vetme dhe trokë) kundër kompanisë Pacific Gas & Electric.

Stili i tij është padyshim “mbi vija”: skaj i shkurtër, këmbë, detaje tërheqëse, një palë sytjena dhe shumë kafshë.

Me pak fjalë, jo vetëm elegancë, por forca dhe vendosmëria e Erinit fitojnë mbi gjithçka dhe pavarësisht nga çdo gjëje.

 

MONA LISA SMILE (2003) 

Nga shumë është konsideruar një version femëror I “ Momenti i ikjes”, ngjarjet zhvillohen në vitet ’50 në jë shkollë prestigjoze femërore. a molti considerato una versione al femminile de “L’attimo fuggente”, è ambientato negli anni Cinquanta in una prestigiosa scuola femminile.

Për të trazuar mendjet e nxënëseve të reja, vjen Katherine, mësuesja idealiste dhe progresiste, pikërisht si look-u i saj: veshje klasike, por ë përputhje të plotë me personalitetin e fortë  të saj (si në rastin e rripi me veshje gurësh shahu ).

 

CLOSER (2004)

Historia ndërlikuar e tradhtive të kryqëzuara, që e sheh në cast përvec Xhulias dhe Natalie Portman, Jude Laë dhe Clive Oëen.

Roberts luan fotografen Anna dhe pikëpamja e saj është një shembull i përsosur i snjë look-u minimalist chic: këmishë mashkullore, dhe pantallona të errëta. Prekje ekocentrike dhe rripi i lëkurës i butë . Më pak është më shumë!

 

EAT, PRAY, LOVE

Në udhëtimin në kërkim të vetes mes Italisë, Indisë dhe Balit, Julias me të vërtetë Elizabeta, do të ndryshojë zakonet dhe vizionin e botës. Edhe stili i saj ndjek nga afër: nga veshjet formale që janë “bllokuar” në një jetë që nuk e kënaq më, duke kaluar nga veshjet komode tek bluza pambuku të  buta të qëndisura. Me pak fjalë, komoditeti i magjepsjes.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *