Lulelakra është një ushqim nga qielli, A jeni të sigurtë që i njihni të gjitha dobitë e saj?

 

Shëndeti në tavolinë. Në fruta dhe perime të stinës janë të gjithë elementët e dobishëm për organizmim tonë, që të përballojë dimrin. Lulelakrat në veçanti ofrojnë shumë përfitime. Të varfra në kalori, por të pasura në substanca të dobishme për shëndetin. Pjesa e pangrënshme e kësaj bime është lulja jo ende e pjekur. Por cilat janë vetitë në menyrë specifike?

 

Përmban në sasi të mëdha vitaminash A, C, K, U e dhe të gjitha të vitaminës B kompleks. Është e pasur me kripëra minerale: kalcium, fosfor, hekur, squfur, bakër, potasium dhe magnez.

Këto substanca përbëjnë një aleat për kujdesin ndaj shëndetit dhe parandalojnë disa sëmundje. Nga kërkimët e fundit në fakt është venë re që konsumi i këtyre perimeve është i rëndësishëm si për parandimin e kolitit, ulcerës dhe sëmundjet kardiovaskulare. Janë njohur tashmë prej vitesh përfitimet nga lulelakra edhe përsa i takon patologjive tumoriale.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *