Përse gratë janë gjithnjë me vonesë?

Pesë minuta dhe jam gati: vonesa kronike është më  tepër femërore- ju shpjegojmë përse ndodh dhe përse është e vështirë të ndryshosh.

Gratë janë të jashtëzakonshme në papërsosmëri.

Janë të gëzuara dhe dënojnë miqtë dhe të fejuarit që duhet të luftojnë kundër dollapit gjithnjë bosh, make up-it pafund, thonjve që mezi thahen dhe vonesës konstante.

Për pjesën më të madhe të gjinisë femërore, të vonohesh në takim (vetëm 5 minuta)është një detyrim moral.

Dy minuta dhe jam gati është fraza më e shqiptuar, ndjekin 5 minuta dhe zbres dhe po bëj grimin dhe jam gati (kur në fakt sapo kemi dalë nga dushi).

Rezultati është se miqtë janë dorëzuar dhe i fejuari është dorëzuar q ënë fillim.

Ka motive të sakta psë gratë janë gjithnjë me vonesë, jua shpjegojmë cilat:

Jo planifikimit

Një kërkim i publikuar në “Journal of Psychology” na shpjegon sesi origjina e vonesave konstante të grave të jetë një shkak psikologjik.

Gratë nuke tolerojnë rigorozitetin e orarit dhe programimin, prandaj këto i bëjnë të ndihen nën presion dhe të rrisin stresin.

Kështu pra nëse doni që një grua të vijë në orar, mos i bëni presion, përkundrazi qetësojeni.

Herët e tjera do t’ju mahnisë.

Nënvlerësojmë kohët

Stabilizojmë një orar për një takim dhe fillojmë të përgatitemi çerek ore para, sepse jemi të sigurta që do të jëmi gati në kohë.

Kjo nuk ndodh kurrë

Me fjalë të tjera, ne tentojmë të nënvlerësojmë kohën që duhet për të përfunduar një veprim dhe si rezultat, vonohemi në takime.

Jemi të pavendosura

Pantallona apo fund? Këmishë apo bluzë?

Ja kjo ëhstë dilemma tjetër e madhe femërore: nuk dimë çfarë të veshim dhe kështu përfundojmë duke provuar e riprovuar veshje të ndryshme duke shpresuar që të paktën njëri do të narrijë mirë.

Deri në këtë momentdo të vazhdojmë të kërkojmë  veshjen perfekte pa e vrarë mendjen për kohën që vrapon.

Make up

Burra, e keni idenë se çdo të thotë të bëhs një vijë të drejtë mbi sy, pa u përlyer?

Ose akoma të vendosësh rimelin pa lënë shenja mbi qepalla?

Në rastet më të mira kemi nevojë për kohë për të evituar dëmet, përndryshe duhet të themi që i kemi bërë dhe koha na shërben për t’i rifituar.

Justifikime.

Çelësat e shtëpisë (ose të makinës)

Gratë ndërrojnë shpesh çantat dhe spontanisht, nga njëra anë në tjetrën, mjetet më të rëndësishme si portofolët, çelësat, shamitë, telefoni dhe të tjera.

Përfundojmë kështu duke humbur (haptazi) disa gjëra thelbësore dhe e e vëmë re gjithmonë në momentin kur jemi duke dalë.

Çelësat e makinës për shembull janë një element që nuk mund ta lëmë pas dore dhe që na ndodh sa herë jemi me nxitim.

Rezultati? E thjeshtë, jemi gjithnjë me vonesë.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *